Wirusowe zapalenia wątroby antygen hbs dodatni

Wirusowe zapalenia wątroby antygen hbs dodatni

Wiadomo już od dawna, że wirusowe zapalenie wątroby, nie od razu musi dawać objawy, które pozwolą na szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Co więcej, może się okazać, że przez wiele lat nie będą się pojawiały żadne objawy, a co się z tym wiąże, chory może nawet nie wiedzieć, że ma w sobie wirusa. Jeśli na wirusowe zapalenie wątroby typu B choruje kobieta, która o tym nie wie, a która dodatkowo jest w ciąży, to może ona nieświadomie przekazać wirusa swojemu dziecku.

By wyeliminować tego typu sytuacje wykonuje się specjalne badania, które pozwalają dostatecznie szybko wykryć tego wirusa i podjąć odpowiednie kroki.

Specjalistyczne badanie

Wellbutrin XR - 300 mg to nowa alternatywa dla słabszych leków

Każda ciężarna kobieta, w okolicach 37 tygodnia ciąży powinna zrobić badanie na obecność antygenu Hbs. Oczywiście jeśli badanie wykaże, że w jej ciele taki antygen się znajduje, to nie musi to wcale oznaczać, że nosi ona w sobie chorobę zakaźną.

Może się okazać, że występuje u niej ten antygen ale jest uśpiony. Nie mniej, jeśli po badaniu otrzymamy tego typu sygnał, to będzie to oznaczało, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, które pozwolą określić czy już jest to wirus zapalenia wątroby czy jednak nie. Czy jest to jego ostra forma czy może jest to już choroba przewlekła.

Najważniejsze jednak jest to, aby zrobić takie badanie, bo dzięki niemu i późniejszym badaniom, może się okazać, że uda się ochronić dziecko i maksymalnie zmniejszyć zagrożenie, że zostanie ono zarażone wirusowym zapaleniem wątroby.

Dlaczego to jest takie ważne?

Przede wszystkim jeśli lekarz wie, że jego pacjentka jest nosicielką wirusowego zapalenia wątroby, to wie on, że może dojść do wcześniejszego porodu. Poza tym, wie również na co jest narażony noworodek i może dzięki temu od razu podjąć niezbędne działania, które pomogą od samego początku chronić dziecko.

Dodatkowo trzeba powiedzieć, że podczas porodu mamy do czynienia z dużą ilością krwi, dlatego też personel powinien być poinformowany o zaistniałej sytuacji, tak aby mógł się do niej odpowiednio przygotować. W ten sposób będzie można też zmniejszyć prawdopodobieństw, że ktoś inny zostanie zarażony tym wirusem. Ale co z pewnością będzie ważne dla wielu mam, to fakt, że posiadanie dodatniego antygenu Hbs nie wyklucza możliwości karmienia piersią.

Warto robić tego typu badania, bo dzięki nim każdy może być odpowiednio przygotowany do porodu. Tak, aby zmniejszyć zagrożenia, że zarazi się ktoś z personelu, jak również żeby zmniejszyć zagrożenie, że zarażone zostanie również dziecko.