Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Poza wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, istnieje jeszcze typ A. Występuje on bardzo często, zwłaszcza w tych rejonach świata, gdzie mamy do czynienia ze złymi warunkami sanitarnymi. Dlatego właśnie, jeśli wiemy, że chcemy wyjechać za granicę i wiemy, że może tam być słabo jeśli chodzi o higienę, to zalecane jest przyjęcie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.
Kiedy można się zarazić?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wirusowym zapaleniem wątroby typu A można się zarazić drogą pokarmową. To oznacza, że możemy się zarazić jeśli wypijemy skażoną wodę, albo zjemy skażone mięso. Co więcej, do zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, kąpiel w skażonej wodzie, wykonanie tatuaży czy nawet poprzez stosunek seksualny z osobą, która będzie zarażona tym wirusem. Do tego, okres wylęgania się tej choroby wynosi od 15 do 50 dni. Co gorsza, zarażać zaczynamy już na 14 – 21 dni przed pojawieniem się objawów klinicznych, a więc zarażamy innych jeszcze zanim sami dowiemy się, że chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zarażać będziemy jeszcze do 7 dni od wystąpienia tych objawów, a to oznacza, że musimy się wówczas pilnować, tak aby zarażać już jak najmniej osób.
Ponieważ tak łatwo jest się zarazić tą chorobą, a najlepiej przed nią chronią szczepienia, to są one zalecane wszystkim którzy: pracują w oczyszczalniach ścieków, zajmują się kanalizacją, mają kontakt z nieczystościami a więc w służbie zdrowia, jak i w przedszkolach czy żłobkach.
Co powinno niepokoić?
Powinniśmy wiedzieć, że objawy zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A, mogą się różnić między sobą w zależności od wieku pacjenta. To oznacza, że u dzieci poniżej 6 roku życia może ona nie dawać żadnych objawów, albo będą one niewielkie. W przypadku starszych dzieci i dorosłych, możemy mieć do czynienia z takimi objawami jak: ból stawów, gardła i brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy osłabienie. Może się także pojawić żółtaczka, odbarwiony kał albo ciemny mocz. Jednak jak widać, nie zawsze objawy muszą być jednoznaczne i pozwalać na szybkie rozpoznanie choroby. Może się okazać, że początkowo będzie ona mylona z innymi chorobami, które również dają takie objawy. Warto zobaczyć jakie objawy może dawać wirusowe zapalenie wątroby typu A, jak również w jaki sposób można się zarazić tą chorobą. Co więcej, warto też wiedzieć, jak będzie przebiegało leczenie podczas wykrycia tego zakażenia.
Tym bardziej, że wzw typu A, bardzo często wiąże się z niedostateczną higieną.