Wirusowe zapalenie wątroby typu C – to musimy wiedzieć

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – to musimy wiedzieć

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje takie coś jak wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dzieje się tak głównie dlatego, że przeciwko tej chorobie są wykonywane szczepienia, wpisane w kalendarz szczepień obowiązkowych, którym poddawane są dzieci. Oczywiście, to że wiemy o istnieniu takiej choroby, wcale nie oznacza, że musimy wiedzieć z czym się ona wiąże. Do tego z pewnością spora część osób zdaje sobie również sprawę z tego, że istnieje wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jednak już pewnie mniejsza ilość osób wie, że istnieje również typ C. Co więcej, ten typ wywoływany jest przez 6 różnych genotypów, a co gorsza w naszym kraju zazwyczaj wywoływany jest on przez ten genotyp, który jest najmniej podatny na leczenie.

Podstawowe informacje

Najgorsze w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C jest to, że nadal nie odkryto szczepionki, która mogłaby nas przed tym wirusem chronić. O ile mamy szczepionki przeciwko typowi A i B, a nawet takie, które w jednym szczepieniu chronią nas przed obydwoma tymi wirusami. Niestety, takiej ochrony nie mamy przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety nie jest to dobra wiadomość, tym bardziej, że bardzo łatwo jest się nią zarazić. Może się to zdarzyć nawet w szpitalu czy u stomatologa, jeśli zabiegi wykonywane będą zanieczyszczonymi narzędziami.

Z tego samego powodu może dojść do zakażenia u kosmetyczki, fryzjera czy w salonie tatuażu. Czasami, chociaż znacznie rzadziej do zarażenia dochodzi podczas współżycia seksualnego, jak i podczas karmienia piersią. Określenie źródła zakażenia może być bardzo trudne, ponieważ wirus niejednokrotnie ujawnia się dopiero po wielu latach.

Nie zawsze wiadomo

Zazwyczaj wydaje nam się, że przy tego typu chorobach objawy muszą być wyraźne i muszą się szybko pojawić. Prawda jednak jest taka, że wirusowe zapalenie wątroby typu C przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Co więcej, nawet jeśli się one pojawią, to mogą być mylące, ponieważ zmęczenie, ból mięśni czy delikatne problemy z układem pokarmowym mogą wskazywać na wiele innych chorób, a nawet prowadzić do tego, że chory nie będzie poszukiwał przyczyn swojego gorszego samopoczucia. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że jeśli już wirus się uaktywni to może mieć bardzo ostry przebieg zapalenia wątroby. Czasami po takim zapaleniu chory zdrowieje, jednak bardzo często dochodzi do choroby przewlekłej. Ta z kolei może prowadzić do marskości wątroby czy nawet raka tego narządu. Wirusowe zapalenie wątroby jest groźne, chociaż nie zawsze daje objawy wskazujące na to, że doszło do zarażenia. Dlatego warto się od czasu do czasu badać.