Wirusowe zapalenie wątroby u psa

Wirusowe zapalenie wątroby u psa

Kiedy słyszymy o wirusowym zapaleniu wątroby, to w większości przypadków myślimy o chorobie, która atakuje ludzi. Takiej, która przez pierwszy etap może nie dawać żadnych objawów, później te objawy mogą być mało jednoznaczne, a jak w końcu da się ją rozpoznać, to może się okazać, że już doszło do marskości wątroby, albo zdążył się rozwinąć rak. Jednak trzeba tutaj wyraźnie podkreślić, że na wirusowe zapalenie wątroby mogą chorować również psy. Dlatego, jeśli jesteśmy właścicielem takiego czworonoga, to powinniśmy wiedzieć o występowaniu takiej choroby, tak abyśmy wiedzieli, jakie czynności należy podjąć, aby mu pomóc.

Podstawowe informacje

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wirus ten jest nieczuły na czynniki zewnętrzne. To oznacza, że w środowisku zewnętrznym może przeżyć nawet przez miesiące, a w tym czasie dalej zarażać. Dodatkowo zaraża nie tylko komórki wątroby, ale również nerek, śledziony czy płuc. Pies może się nim zarazić od chorego psa, albo nosiciela, który nie ma żadnych objawów. Wystarczy wówczas kontakt z ich śliną, moczem albo kałem, co jak wiemy u psów wcale nie jest trudne. Dodatkowo jeśli nasz pies przeszedł wirusowe zapalenie wątroby i wyzdrowiał, to musimy pamiętać, że będzie wydalał wirusa jeszcze przez 6 – 9 miesięcy od ustania choroby, a to oznacza, że w tym czasie może być źródłem zarażania. Poza tym wirus ten został znaleziony również w pchłach, co oznacza, że one również mogą go roznosić i przekazywać dalej.

Co powinno nas niepokoić?

Zawsze powinniśmy obserwować psa, ponieważ tylko w ten sposób możemy odkryć, że dzieje się z nim coś złego. W przypadku nadostrej postaci wirusa zapalenia wątroby, która występuje głównie u młodych i nieszczepionych psów, nie będziemy mieli żadnych objawów. Niestety z tego powodu śmiertelność takich psów wynosi 100%. Możemy mieć też do czynienia z ostrą postacią, kiedy to pojawia się gorączka, biegunka, wymioty czy krwawe wylewy. Tutaj jeśli zostanie przeprowadzone odpowiednie leczenie, praktycznie 90% psów wraca do zdrowia. W przypadku postaci przewlekłej możemy się spotkać ze słabszą odpornością psa. Co więcej może się również pojawić postać oczna, głównie przy postaci ostrej lub kiedy pies zaczyna zdrowieć. Wówczas dochodzi do obrzęku rogówki, jej zmętnienia, jak i zapalenia błony naczyniowej oka. Może pojawić się również zapalenie nerek czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Pamiętajmy, że psy również mogą chorować na wirusowe zapalenie wątroby. Ważne jest wówczas, aby jak najszybciej zostało ono rozpoznane i żeby zostało podjęte leczenie, oparte na antybiotykach, a także lekach przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i przeciwbiegunkowych.